Pogoda i warunki w górach

Wybierając się na wycieczki w góry warto sprawdzić warunki panujące na szklakach i prognozę pogody. W Bieszczadach – tak jak we wszystkich górach – zmiany pogody mogą następować dość szybko. Między dolinami a partiami szczytowymi występują duże różnice temperatury, siły wiatru, a w okresie zimowym - dodatkowo - grubości pokrywy śnieżnej i stopnia przetarcia szlaków. Więcej informacji o zasadach zachowania bezpieczeństwa w górach, wskazanym wyposażeniu i możliwych zagrożeniach znajduje się w dziale Bezpieczeństwo w górach.

PROGNOZA POGODY ICM dla gminy CISNA ze strony meteo.pl.

PROGNOZA POGODY ICM dla gminy LUTOWISKA ze strony meteo.pl.

PROGNOZA POGODY - PRZEŁĘCZ WYŻNIAŃSKA na norweskiej stronie yr.no.

Oba serwisy (meteo.pl i yr.no) posiadają aplikacje umożliwające podgląd prognoz w smartfonie.


AKTUALNE WARUNKI POGODOWE w Bieszczadach 
należy wejść na stronę bieszczady.gopr.pl, a następnie wybrać jedną ze stacji ratunkowych (Sanok, Cisna, Połonina Wetlińska, Ustrzyki Górne).

Zwracamy uwagę, że informacje o stanie aktualnym oddają warunki z danego dnia na podstwie pomiarów i obserwacji w pobliżu punktu GOPR i NIE SĄ prognozą pogody. Ratownicy GOPR - podobnie jak pracownicy naszej bacówki - NIE dysponują innymi prognozami pogody niż ogólnodostępne, zatem NIE MA SENSU traktować numerów ratunkowych GOPR lub Bacówki Pod Małą Rawkią jako pogodynki.

KOMUNIKAT LAWINOWY GOPR dla Bieszczadów

Połonina Wetlińska

fb/BacowkapodMalaRawkaZapraszamy również do odwiedzenia i polubienia naszej strony na facebooku: www.facebook.com/BacowkapodMalaRawka. Znajdują się tam aktualności i komunikaty dotyczące stanu szlaków i bezpieczeństwa w górach, informacje o wydarzeniach, ciekawostki i zdjęcia z życia bacówki oraz historyczne fotografie obiektu i jego okolic.

Home | Pobyt | Dojazd i położenie | Ski-Rawki | Bezpieczeństwo | Pogoda | Kontakt | Na górę

  • 1

    REZERWACJE

    i informacje o wolnych miejscach - tylko telefonicznie: 504 170 127
    Uwaga: nie odpowiadamy na SMS-y.

  • 2

    Dojazd

    Bacówka znajduje się pomiędzy Wetliną a Ustrzykami Górnymi - zobacz OPIS DOJAZU. W sezonie letnim na tej trasie kursują lokalne busy i autobusy. Poza sezonem najbliższymi przystankami są Wetlina i Ustrzyki Górne. Możliwy jest również dojazd prywatnym busem zamawianym we własnym zakresie.
    Zobacz opis dojazdu

  • 4

    Parking

    Znajduje się na Przełęczy Wyżniańskiej koło punktu kasowego BdPN, 900 m od Bacówki. Parking jest niestrzeżony, ale powszechnie uznawany za bezpieczny.

Przydatne informacje

Ski Rawki - zima w Bieszczadach - zobacz więcej...

SKI RAWKI

Zima w Bieszczadach

Najwyższym partiom Bieszczadów - leżących na styku granic Polski, Ukrainy i Słowacji - zimowa aura nadaje szczególne piękno. Dobre warunki do wędrówek na nartach i rakietach - utrzymują się tutaj często do wiosny. WIĘCEJ informacji >

Bezpieczeństwo w górach - zobacz więcej...

BEZPIECZEŃSTWO

Przeczytaj zanim wyruszysz w góry

Warunki w górach są bardziej surowe i mniej przewidywalne niż na nizinach. Istotne stają się przestrzeganie reguł bezpieczeństwa, właściwy dobór sprzętu, świadomość zagrożeń i umiejętność wezwania pomocy. WIĘCEJ informacji >

Wskazówki dojścia i dojazdu

DOJŚCIE I DOJAZD

Pieszo, samochodem czy autobusem?

Jak dojść i dojechać do schroniska? Którą drogę i który szlak wybrać? Wskazówki na temat komunikacji w sezonie i poza nim. Współrzędne. Mapki. Linki do google maps i mapy turystycznej online. WIĘCEJ informacji >

Czy wiesz, że... Lawiny w Polsce występują przede wszystkim w Tatrach i Karkonoszach. Góry typu beskidzkiego nie są jednak wolne od tego typu zagrożeń. Z niebezpieczeństwem zejścia lawiny należy się liczyć również na Babiej Górze, na zboczach Pilska oraz w Bieszczadach. Zagrożenie lawinowe możliwe jest od późnej jesieni do wczesnej wiosny. W ramach Grupy Bieszczadzkiej GOPR działa Służba Śniegowo-Lawinowa, która wydaje komunikaty dotyczące stopnia zagrożenia lawinowego w Bieszczadach.

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach

...czyli gdzie szczególnie trzeba uważać.


Sprawdź aktualny KOMUNIKAT LAWINOWY GOPR dla Bieszczadów

Połonina Wetlińska


W Bieszczadach do miejsc lawinowych zalicza się:

  • zbocza Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej
  • północne zbocza Wielkiej Rawki
  • rejon Tarnicy i Szerokiego Wierchu
  • Bukowe Berdo
  • Krzemień
  • Kopę Bukowską i Halicz
  • północne stoki Kińczyka Bukowskiego.

Zagrożenia lawinowe w Bieszczadach

Wykonanie mapy: Karolina Kiwior – turkula.pl


Stopnie zagrożenia lawinowego

Skala zagrożenia lawinowego w Polsce określania jest według zasad Europejskiego Stowarzyszenia Służb Lawinowych (EAWS - European Avalanche Warning Services).

NISKI - Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.


UMIARKOWANY - Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin. Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.


ZNACZNY - Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym wszystkim na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków - szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.


WYSOKI - Pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin. Warunki zdecydowanie niekorzystne. Poruszanie się wymaga ekstremalnie dużej zdolności do oceny sytuacji. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach średnio stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków.


BARDZO WYSOKI - Pokrywa śnieżna jest na ogół słabo związana i dalece niestabilna. Istnieje prawdopodobieństwo samoczynnego schodzenia wielu dużych, niejednokrotnie również bardzo dużych lawin, także w terenie umiarkowanie stromym. Poruszanie się w terenie jest zazwyczaj niemożliwe. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w góry i pozostanie w obszarach nie objętych zasięgiem zagrożenia lawinowego.