Dojazd i położenie

Bacówka znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego - 930 m n.p.m. przy zielonym szlaku z przełęczy Wyżniańskiej na Małą Rawkę. 12 km od Wetliny i 6 km od Ustrzyk Górnych.

Położona jest na zboczu Małej Rawki - pomiędzy Połoniną Caryńską a Pasmem Granicznym i górą Kremenaros - trójstykiem granic Polski, Ukrainy i Słowacji. 900 metrów od drogi łączącej Ustrzyki Górne i Wetlinę. 

Współrzędne GPS: E 22°34'53" - N 49°07'01" 

Do schroniska można dojść z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej (dojazd samochodem, busem, a w sezonie także autobusem), z Ustrzyk Górnych, Wetliny oraz z obu Połonin lub Pasma Granicznego. Zobacz opis i mapkę dojazdu »

pobierz mapkę

Na piechotę

Dojście z Przełęczy Wyżniańskiej

 • drogą do schroniska 900 metrów za znakami szlaku zielonego w kierunku Małej Rawki
 • zimą droga do schroniska może zająć nieco więcej czasu niż latem - zależy to od ilości świeżego śniegu i stopnia przetarcia drogi - przy dużym śniegu warto iść śladem skutera przez Wierch Wyżniański

Dojście z Ustrzyk Górnych

 • szosą na Przełęcz Wyżniańską - 6 km i dalej 900 metrów drogą (szlakiem zielonym) z przełęczy do schroniska
 • szlakiem niebieskim na Wielką Rawkę, dalej szlakiem żółtym na Mała Rawkę i w dół zielonym do schroniska

Dojście z Wetliny

 • szlakiem zielonym przez Dział i Małą Rawkę
 • szlakiem żółtym na przełęcz Orłowicza i dalej szlakiem czerwonym przez Połoninę Wetlińską i Chatkę Puchatka do Berehów (Brzegów Górnych), dalej szosą 3 km na Przełęcz Wyżniańską i 900 metrów drogą (szlakiem zielonym) do schroniska

Dojście z Chatki Puchatka - schroniska na Połoninie Wetlińskiej

 • szlakiem czerwonym w dół do Berehów (Brzegów Górnych), dalej szosą 3 km na Przełęcz Wyżniańską i 900 metrów drogą (szlakiem zielonym) do schroniska
 • wariant znacznie dłuższy: szlakiem czerwonym w dół do Berehów (Brzegów Górnych) i dalej czerwonym na Połoninę Caryńską, skąd szlakiem zielonym w dół na Przełęcz Wyżniańską i 900 metrów drogą (szlakiem zielonym) do schroniska

Dojście ze schroniska Koliba na Przysłupiu Caryńskim

 • szlakiem zielonym przez Połoninę Caryńską na Przełęcz Wyżniańską i dalej drogą (szlakiem zielonym) 900 metrów z przełęczy do schroniska

Dojście ze schroniska w Jaworcu

 • szlakiem czarnym na Przełęcz Orłowicza i dalej czerwonym przez Połoninę Wetlińską i Chatkę Puchatka do Berehów, potem szosą 3 km na Przełęcz Wyżniańską i 900 metrów drogą (szlakiem zielonym) do schroniska

Możliwości wycieczek z Bacówki Pod Małą Rawką

Dojazd samochodem

Współrzędne GPS: E 22°34'53" - N 49°07'01"

Z głębi kraju samochodem w Bieszczady najprościej dojechać przez Sanok, Lesko i Cisną. Od strony Nowego Sącza, Gorlic i Krosna jechać można też przez Duklę, Tylawę, Komańczę i Cisną.


Wyświetl większą mapę

Dalej można pojechać przez Cisną i Wetlinę. Z Wetliny jedzie się w kierunku Ustrzyk Górnych (droga 897). Mija się przełęcz Wyżnią i zjeżdża serpentynami do Brzegów Górnych. Jadąc główną drogą w kierunku Ustrzyk Górnych po 11 km od Wetliny i 3 km od Brzegów G. dojeżdża się do parkingu BdPN na Przełęczy Wyżniańskiej.

Dojazd od strony Przemyśla i drugi wariant dojazdu od Sanoka i Leska to droga przez Ustrzyki Dolne, Czarną, Lutowiska do Ustrzyk Górnych. W Ustrzykach Górnych trzeba skierować się na Wetlinę (droga 897). Po 6 km wyjeżdża się na Przełęcz Wyżniańską. Jest to wariant o kilka kilometrów dłuższy. Pozwala jednak uniknąć większości serpentyn wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej.

Na Przełęczy Wyżniańskiej znajduje się parking BdPN, gdzie należy pozostawić samochód. Dla osób nocujących przeznaczona jest górna część parkingu. Dalej trzeba się udać pieszo drogą do schroniska, 900 metrów szlakiem zielonym w kierunku Małej Rawki.

Połonina Caryńska

Dojazd busem / autobusem

Lokalnym węzłem komunikacyjnym jest Sanok, a w skali województwa Rzeszów. W Bieszczady można dojechać autobusem PKS Jarosław (kursy z Sanoka i Ustrzyk Dolnych) lub autobusem dalekobieżnym jednej z firm prywatnych (więcej kursów w sezonie). Pociągi kursują do Sanoka i Zagórza, ale podróż nimi trwa dość długo i najczęściej wymaga przesiadek.

Poza sezonem dalekobieżne autobusy (busy) w Bieszczady dojeżdżają do Sanoka, Ustrzyk Dolnych i Polańczyka. Dla amatorów podróży lotniczych najbliższym lotniskiem jest Rzeszów - Jasionka.

Autobusy do Wetliny kursują przez Lesko, Baligród i Cisną. Do Ustrzyk Górnych przez Ustrzyki Dolne, Czarną i Lutowiska (w sezonie letnim także przez Wetlinę i Przeł. Wyżniańską).

 • W sezonie letnim (VII i VIII) autobusem można dojechać do samej Przełęczy Wyżniańskiej (przystanek Wierch Wyżniański).
 • W sezonie letnim i jesiennym działa lokalna nieregularna komunikacja prywatna na trasie Cisna - Wetlina - Ustrzyki Górne - Wołosate.

Poza sezonem najprościej dojechać do Ustrzyk Górnych i dalej dojść szosą 6 km na Przełęcz Wyżniańską.


fb/BacowkapodMalaRawkaZapraszamy również do odwiedzenia i polubienia naszej strony na facebooku: www.facebook.com/BacowkapodMalaRawka. Znajdują się tam aktualności i komunikaty dotyczące stanu szlaków i bezpieczeństwa w górach, informacje o wydarzeniach, ciekawostki i zdjęcia z życia bacówki oraz historyczne fotografie obiektu i jego okolic.

Home | Pobyt | Dojazd i położenie | Ski-Rawki | Bezpieczeństwo | Pogoda | Kontakt | Na górę

 • 1

  REZERWACJE

  i informacje o wolnych miejscach - tylko telefonicznie: 504 170 127
  Uwaga: nie odpowiadamy na SMS-y.

 • 2

  Parking

  Znajduje się na Przełęczy Wyżniańskiej koło punktu kasowego BdPN, 900 m od Bacówki. Parking jest niestrzeżony, ale powszechnie uznawany za bezpieczny.

 • 3

  Drogi zimą

  Prosimy brać pod uwagę, że drogi w Bieszczadach odśnieżane są niekoniecznie w pierwszej kolejności :-) Lepiej utrzymana jest droga Ustrzyki Dolne - Ustrzyki Górne - przełęcz Wyżniańska. Zimowe opony są konieczne, łańcuchy mogą się przydać, łopata do śniegu ułatwia życie.

 • 4

  Szlak na Słowację

  Na Słowacką stronę w rejonie Rawek - na piechotę, a zimą na nartach lub rakietach - można zejśc albo z Kremenarosa (od granicy szlak czerwony) albo z Czerteża (od granicy szlak zielony). Oba szlaki prowadzą do Novej Sedlicy. Najbliższa droga nadająca się dla rowerów prowadzi przez Cisną i Przełęcz nad Roztokami. Samochodem na Słowację można przejechać przez Przełęcz nad Radoszycami.

 • 5

  Szlak graniczny

  Osoby wędrujące szlakiem granicznym (niebieskim) prosimy o zwrócenie uwagi, że widoczne tam znaki szlaku czerwonego to graniczny szlak słowacki, który nie jest tożsamy z polskim szlakiem czerwonym (GSB) prowadzącym w Bieszczadach od Komańczy przez m.in. Połoniny i Tarnicę do Wołosatego. Szczególnie trzeba uważać w rejonie Okrąglika gdzie oba te czerwone szlaki się stykają.

Przydatne informacje

Ski Rawki - zima w Bieszczadach - zobacz więcej...

SKI RAWKI

Zima w Bieszczadach

Najwyższym partiom Bieszczadów - leżących na styku granic Polski, Ukrainy i Słowacji - zimowa aura nadaje szczególne piękno. Dobre warunki do wędrówek na nartach i rakietach - utrzymują się tutaj często do wiosny. WIĘCEJ informacji >

Bezpieczeństwo w górach - zobacz więcej...

BEZPIECZEŃSTWO

Przeczytaj zanim wyruszysz w góry

Warunki w górach są bardziej surowe i mniej przewidywalne niż na nizinach. Istotne stają się przestrzeganie reguł bezpieczeństwa, właściwy dobór sprzętu, świadomość zagrożeń i umiejętność wezwania pomocy. WIĘCEJ informacji >

Pogoda w Bieszczadach - zobacz więcej...

POGODA W GÓRACH

Sprawdź co Cię czeka na szlaku

Sprawdź aktualną sytuację pogodową i stan szlaków w Bieszczadach. Numeryczne prognozy pogody dla okolic Bacówki. Komunikaty lawinowe GOPR i stopnie zagrożenia lawinowego. WIĘCEJ informacji >